Popoln nadzor

Vito Smolej

Predstavljaj si, da živiš v svetu, kjer so vse zgradbe iz stekla in brez zaves. Predstavljaj si, da so tla iz stekla, da je strop iz stekla, vse stene iz stekla. Na oknih ni zaves, tudi rolet ne, sam pa nisi v stanju, kaj na tem spremeniti. Na spletu počasi drsimo v tak svet. Sposobna mreža, poceni senzorji in masivna manipulacija podatkov so na tem, da preoblikujejo splet v stekleno hišo.

Vprašanje, ki si ga moramo danes vsi zastaviti, je, kako priti do zaves. Ali je kje kako podjetje ali okolje, ki mi lahko poskrbi za zavese, ali si jih lahko montiram sam? Dandanes, v komercialnih okoljih, imamo le malo možnosti, zagrniti zavese. Spletne strani so tehnično sposobne slediti nam pri *vsem*, kar počnemo, od tega, kako dolgo ostajaš na strani, do tega, kateri oglasi te pritegnejo, in do tega, kako potuješ od strani do strani. Podatke o tebi je mogoče prodati komu drugemu. Spletne podatke je mogoče združiti s podatki o tvojem fizičnem svetu in okolju in jih dati na voljo ali prodati tretjim osebam. Ponudniki telefonskih storitev vedo, kdaj in od kod kličem, koga sem poklicala in koliko časa sem se pogovarjala, in še marsikaj.

Zdaj nam je jasno, da ameriška vlada zbira ogromne količine teh podatkov. Zaenkrat velja, da se v primeru državljanov ZDA uporablja samo “metapodatke” o telefonskih klicih, pri tujcih pa tudi njih dejansko vsebino. Zdaj vemo tudi, da ne samo posameznik kot ti in jaz,  da tudi vlade nimajo možnosti, zagrniti zavese. Za konec se lahko le vprašamo, koliko drugih vlad že zbira tovrstne podatke.

Zdaj je pravi trenutek, da se vprašamo – ali nam je vseeno? Ali nam je vseeno, v kakšnem obsegu vlada ZDA opazuje in zasleduje svoje državljane, ne da bi o tem to karkoli vedeli? Ali nam je Američanom vseeno, kako naša vlada obravnava državljane prijateljskih, zavezniških držav? Ali se nas tiče, če tudi druge vlade, posnemajoč ZDA, zbirajo te podatke? Kako naj podjetja, organizacije in posamezniki ravnajo z ZDA, če vedo, v kakšnem obsegu se nadzoruje njih spletne aktivnosti? V koliki meri so pri tem – bodisi pri nadzoru lastnih državljanov bodisi tujcev – tuje vlade sostorilke?

Kako uravnovesiti državljanske pravice in nacionalno varnost?

Pri Mozilli se že dalj časa, poglobljeno, osredotočamo na vprašanje osebnega nadzora nad življenjem na spletu, na vprašanje ravni zasebnosti, ki si jo vsak od nas želi. Razvijamo izdelke, ki imajo ta namen pred očmi, in pri tem cilju bomo ostali tudi v bodoče. Preprosto rečeno, skušamo bom dalje skušali vsakemu uporabniku priskrbeti zavese za njegov stekleni dom.

Vendar pa so izdelki eno, vladna politika nekaj drugega. Pozivamo vse državljanke in državljane, da se soočijo s problemom nadzora na debelo s strani vlade. Gre za vprašanje, kakšno življenje na spletu si v bodoče želimo, in kaj lahko pričakujemo. V našim spletnih domovih je vse več stekla. Naša prisotnost na spletu je vse bolj vidna vsem, ki so pripravljeni pogledati skozi steklo.

Vprašajmo se, kje bi raje živeli, v hiši ali v akvariju?


Mitchell Baker, predsednica Mozille, 11. junija 2013

Orig: https://blog.lizardwrangler.com/2013/06/11/total-surveillance/, prev. smo