“Zahtevamo večjo transparentnost pri vladnem nadzoru”

Vito Smolej

Obvestilo za javnost Centra za demokracijo in tehnologijo ZDA

Center za demokracijo in tehnologijo (CDT)  je danes v imenu izjemne koalicije internetnih podjetij in zagovornikov svobode govora in pravic zasebnosti poslal ameriški vladi pismo z zahtevo po večji preglednosti iz razlogov državne varnosti nadzorovanih spletnih in telefonskih komunikacij  Velikim podjetjem, kot so Apple, Facebook in Twitter, in ključnim pobudnikom kampanje StopWatching.Us (gl. prevod poziva), kot sta Mozilla in Electronic Frontier Foundation, so se v pismu s podpisom pridružila še številna druga podjetja in velika in majhna združenja.

V luči nedavnih odkritij o obsegu nadzornih programov Varnostne državne agencije (NSA) pismo zahteva in pričakuje, tako od Obamove administracije kot od kongresa, da spletnim in telefonskim podjetjem dovolita objavljati splošne številčne podatke o različnih vrstah prejetih vladnih zahtev in o številu prizadetih ljudi.Pismo  poleg tega poudarja nujnost objavljanja “transparentnostnih poročil” s strani vlade, ki naj vsebujejo podobno podrobne podatke o obsegu njenih nadzornih dejavnosti. Pred kratkim objavljena peticija  Beli hiši, WeNeedToKnow.info, pa vabi javnost, da se pridruži pozivu za večjo preglednost na področju vladnega nadzora.

“Demokracija zahteva odgovornost in odgovornost zahteva transparentnost. Vendar Američani nimajo osnovnih podatkov o obsegu vladnega nadzora nad internetom, informacij, ki bi jih veliko podjetij z veseljem nudilo svojim uporabnikom, pa jim vlada to prepoveduje, “je dejal Kevin Bankston, višji svetovalec in direktor svobodnega izražanja CDT, ki je organiziral poziv k skupnem dejanju. “Transparentnost vladnega nadzora je odločilnega pomena za gospodarstvo na internetu. Internetna podjetja, odgovorna za zaščito zasebnosti in varnost naših komunikacij, morajo ohraniti zaupanje svojih uporabnikov v ZDA in po vsem svetu. To pa bo mogoče le, če bodo podjetja lahko objavljala poročila o preglednosti z osnovnimi informacijami o zahtevah vlade, kar se teh podatkov tiče.

Pismo in peticija prihajata v javnost le teden dni potem, ko je manjša, vendar ravno tako večstranska koalicija za svobodo govora vložila sodne priloge, ki podpirajo  Google in Microsoft v njunem mnenju, da mora Zakon o nadzoru obveščevalnih aktivnosti v tujini (FISA) dovoliti objavo osnovnih informacij o zahtevah vlade. Google in Microsoft sta podpisala današnje pismo, ravno tako tudi Yahoo!, ki je tudi že vložil zahtevo pri pristojnem sodišču, da se mu v okviru FISA ne krati pravice do obveščanja javnosti.

“Osnovne številčne podatke o nadzoru v zvezi s kazenskem pregonu se objavlja že leta dolgo, pa te objave preiskav niso ovirale in tudi Tony Soprano se zaradi tega ni mogel izogniti roki pravice. Če so podobni podatki o državnih organih za nadzor varnosti javno dostopni, Američani zaradi tega ne bomo nič manj varni, samo bolje obveščeni,” je nadaljeval Bankston. “Dokler javnost ni ustrezno informirana, smiselna razprava o obsegu teh vladnih aktivnosti ni mogoča. Ljudje v obveščevalnih agencij pogosto govorijo o tem, kako pomembno je, da se omeji dostop do informacij na osebe, ki “morajo vedeti”. To pa smo vsi državljani ZDA. In vedeti hočemo zdaj.”

Stop watching us

Stop watching us.

Kopija pisma, z naslovniki in podpisniki peticije, je na razpolago tule: weneedtoknow-transparency-letter

prev. smo